2021թ. առաջին 9 ամիսների 1000 խոշոր հարկ վճարողները
2021 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսների ընթացքում Հայաստանի առաջին 1000 խոշոր հարկատուների կողմից վճարված հարկերի գումարները կազմել են ավելի քան 871.2 մլրդ դրամ: Այդ տեղեկատվությունը հրապարակել է  ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն:
2021թ. առաջին 9 ամիսների 1000 խոշոր հարկատուների ցանկում տեղ են գտել 9 մետաղական հանքաքար արդյունահանող ընկերություններ, որոնցից 3-ը՝ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ, ԳեոՊրոՄայնինգ Գոլդ, Թեղուտ կազմակերպությունները գտնվում են ցանկի առաջին տասնյակում: Ցանկում ներառված  այլ արդյունահանող կազմակերպություններն են՝ Չաարատ Կապանը, Լիդիան Արմենիան, Ագարակի պղնձա-մոլիբդենային կոմբինատը, Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատը, Մեղրաձոր գոլդը, և Լեռ-Էքսը:
1000 խոշոր հարկատուների ցուցակում ընդգրկված մետաղական հանքաքար արդյունահանող  ընկերությունների կողմից վճարված հարկերի ընդհանուր գումարը կազմել է ավելի քան 81.2 մլրդ դրամ, որից 74.9 մլրդ դրամը վճարվել է հարկային մարմնի մասով, 6.3 մլրդ դրամը՝ մաքսային մարմնի մասով: Այդ գումարները կազմել են առաջին 1000 խոշոր հարկատուների կողմից վճարված հարկերի հանրագումարի մոտ 9.3 տոկոսը: ԱԱՀ-ի և ակցիզային հարկի մասով միասնական հաշիվ վերադարձված գումարները կազմել են 34.8մլրդ դրամ։
Համեմատության համար.
2020թ.-ի նույն ժամանակահատվածում 1000 խոշոր հարկատուների մեջ ընդգրկված էին 9 մետաղական հանքաքար արդյունահանող ընկերություն, որոնց կողմից վճարված հարկերի հանրագումարը կազմել է մոտ 67.8մլրդ դրամ, որը 13.4 մլրդ-ով պակաս է,  քան 2021թ.-ի նույն ցուցանիշը։ 2020թ.-ի 1000 խոշոր հարկատուների վճարած հարկերի հանրագումարում  մետաղական հանքաքար արդյունահանող ընկերությունների մասնաբաժինը կազմել է 8.6%:
1000 խոշոր հարկ վճարողների վերաբերյալ ցանկերը հասանելի են ՊԵԿ-ի պաշտոնական կայքի «Հարկ վճարողների վերաբերյալ տեղեկատվական ցանկեր» էջում:

1000 Large Taxpayers as of 2021 first 9 months
In January-September 2021, the amount of taxes paid by the first 1000 largest taxpayers of Armenia amounted to more than 871.2 billion drams. This information was published by the RA State Revenue Committee.
9 metal mining companies are on the list of 1000 largest taxpayers for 2021 first 9 months, 3 of which; Zangezur Copper and Molybdenum Combine, GeoProMiningGold and Teghut are in the top ten on the list. Other mining companies included are Charat Kapan, Lydian Armenia, Agarak Copper-Molybdenum Combine, Akhtala Mining and Processing Plant, Meghradzor Gold and Ler-Ex.
The total amount of taxes paid by the metal mining companies on the list of 1000 largest taxpayers amounted more than 81.2 billion AMD, of which 74.9 billion AMD had been paid to the tax authority and 6.3 billion AMD to the customs authority.
That amounted to about 9.3 percent of the total taxes paid by the first 1,000 large taxpayers. The VAT and excise tax returned to the unified account amounted to 34.8 billion drams.
For comparison.
For the same period in 2020, 9 metal mining companies were on the 1000 largest taxpayers list, the total amount of taxes paid by them was about 67.8 billion AMD, which is 13.4 billion less than the same indicator in 2021. The share of metal mining companies in the total amount of taxes paid by 1000 large taxpayers in 2020 was 8.6%.
The lists of 1000 large taxpayers are available on the Taxpayer Information Lists page of the SRC official website.